7 dań których trzeba spróbować w Paryżu...
1. Zupa cebulowa
2. Ślimaki
3. Ostrygi i małże
4. Foie Gras
5. Kaczka
6. Quiche lorraine
7. Mule
Ciekawostki o Francji oraz Paryżu
1. Zupa cebulowa
2. Ślimaki
3. Ostrygi i małże
4. Foie Gras
5. Kaczka
6. Quiche lorraine
7. Mule
1. W Paryżu jest tylko jeden znak stopu!
2. Wszystkie drzewa w Paryżu mają swój numer i są zmierzone.
3. W Paryżu znajdziemy 181 miejsc, gdzie możemy wypić espresso za 1 euro!
4. W Paryżu znajdują się 1784 piekarnie.
5. W Paryżu znajdują się 1124 bary.
6. Jeśli chcesz przemierzyć Paryż z północy na południe, zajmie Ci to około 2 godziny i 15 minut.
7. W latach 80-tych powstała miejska legenda głosząca, iż piramida w Louvrze zbudowana jest z 666 szklanych tafli. Wiadomość pojawiła się również w gazetach. Niestety mit został obalony. Szklanych paneli jest ponad 670.
8. Sekretna grupa “Les UX” (Urban eXperiment). Ich głównym zajęciem jest włamywanie się… i naprawianie potajemnie zabytków. Tworzą również podziemne kina i organizują wydarzenia artystyczne. Członkowie grupy są anonimowi.
9. Paryż pierwotnie był miastem rzymskim zwanym „Lutetia”.
10. Najkrótsza ulica Rue des Degrés ma zaledwie 5,75 m długości i znajduje się w drugiej dzielnicy.
Wieża Eiffla – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża uznawany za symbol tego miasta i niekiedy całej Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. W momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie.
„Żelazna dama” stoi w zachodniej części miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Marsowego Pola
Wieżę zbudowano specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Miała upamiętnić setną rocznicę oraz rewolucji francuskiej ademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Projekt podkreślał architektoniczne walory stali, wbrew dominującemu w XIX wieku akademizowi, który uważał żelazo za prosty materiał budowlany. Projekt wykorzystywał doświadczenia epoki i jej konstruktora, Gustave'a Eiffela, w budowie kolejowych mostów stalowych. Po 20 latach budowla miała być rozebrana, lecz Eiffel nie chciał do tego dopuścić i założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Jednak dopiero udane eksperymenty (z udziałem Juliana Ochorowicza, wynalazcy i konstruktora) z umieszczonym na szczycie telegrafem "bez drut" ocaliły wieżę i odstąpiono od jej demontażu. W przededniu I wojny światowej stała się obiektem militarnym: zapewniała Paryżowi łączność z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami (do tej pory do komunikacji używano gołębi pocztowych). Zachowana budowla z czasem stała się największą atrakcją turystyczną Paryża, którą zwiedziło już ponad 200 milionów ludzi
Francja to państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, (posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach.) Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
Paryż – stolica i największe miasto Francji, położone w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju.
W granicach administracyjnych Paryża zamieszkują ponad 2 mln osób (według danych z 2010 było to 2 243 833), w tzw. Wielkim Paryżu ok. 10 mln, a w całym zespole miejskim ponad 12 mln (w 2007 paryską przestrzeń aglomeracji zamieszkiwało 12 067 000 osób). Aglomeracja paryska konkuruje tym samym pod względem liczby ludności w Unii Europejskiem z Londynem.